PROJEKT : EDUBEE – (založenie 29.3.2022)

Naša základná škola sa spolu s ďalšími približne 100 školami zapojila do projektu s názvom Včielky pre školy. Objednali sme domček pre včielky aj spolu so strieškou a umiestnili sme ho na školskom dvore našej školy. Včielkam sme pripravili trubičky na zahniezdenie. Žiaci 3.A zaslepili každú trubičku blatom, aby sa včielky po vyliahnutí mohli do nich nasťahovať. Koncom marca, konkrétne 29.3.2022 sa začali liahnuť prvé včielky z tzv. kokónov. V domčeku je k dispozícii aj pozorovací plast, ktorý vám umožní sa pozrieť čo sa deje v hniezde. Uvidíte ako včielka obmuruje hniezdo blatom, potom nanosí peľ a nakoniec znesie vajíčko. Izbu zamuruje a pokračuje ďalej, až kým celú trubičku nezakladie. Kokón je niečo ako ochranné puzdro, v ktorom včielka pokojne spí až pokiaľ príroda na jar včielky nezobudí. Kokón však včielky neochráni pred parazitmi, ktoré ich prehryzú a včielky napadnú. Zostáva len dúfať, že táto živá didaktická pomôcka nám poslúži, čo najdlhšie a včielky samotárky si svoj domov obľúbia.

M.Melková, koordinátor projektu