Pobyt v Nemecku v rámci Erasmus+

V dňoch medzi 5.11.2023 – 12.11.2023 sme sa so skupinou žiakov z našej školy zúčastnili týždňového pobytu v meste Oldenburg v Nemecku.

Účastníkmi boli nasledovní žiaci v abecednom poradí:

8.A: Matúš Chrzan, Stela Lengyelová, Nela Szabová, Timea Vargová

8.B: Tomáš Livinský, Lara Lukácsová, Sára Tesáriková, Patrik Žitný

9.A: Márk Flóra, Viktória Radová, Patrik Rigó, Peter Sáhó

Program bol plný a náročný, ale prišli sme pripravení, keďže sme museli absolvovať veľmi dlhé cestovanie vlakom. Odchádzali sme v nedeľu doobeda z Bratislavy a v Berlíne sme z vlaku vystupovali až večer.

Posilnili sme sa v reštaurácii s rýchlym občerstvením a vybrali sa v tme pešo hľadať naše ubytovanie. Okolnosť, že aj pršalo, len pridalo na romantike. Viete si predstaviť tú radosť a úľavu, keď sme sa zložili v našich izbách?!

Vyspali sme sa nie úplne do ružova, pretože sme si pred odchodom vlaku sme si chceli pozrieť blízke berlínske pamiatky: budovu úradu federálnej vlády Nemecka, známu budovu Ríšskeho snemu a ikonickú Brandenburskú bránu. Žiaľ, nebolo dosť času pozrieť aj pomník zavraždeným Židom Európy, aj keď pamiatka bola blízko. Museli sme sa ponáhľať na ďalší vlak, ktorý nás viezol už do miesta určenia, do Oldenburgu.

Prišli sme poobede, ubytovali sa a hneď sme sa vybrali pozrieť si centrum mesta. Oldenburg je stredne veľké mesto na severozápade Nemecka, blízko k Severnému moru.

V utorok ráno sme išli prvý krát do našej partnerskej školy. Škola Ofenerdiek sa nachádza skôr na okraji mesta, na brehu jazera,  preto sme museli do školy chodiť autobusom. Hneď v tento deň sme boli spolu so žiakmi a učiteľmi nemeckej školy pozvaní na slávnostné prijatie k pani primátorke mestskej časti Ofenerdiek do historickej budovy radnice. Veľmi milo nás privítala aj ona aj pán riaditeľ našej partnerskej školy. Podpísali sme sa aj do veľkej návštevnej knihy radnice a spravili sme spoločnú fotku. Miestna televízia bola prítomná a o pár dní na to aj odvysielali reportáž o našom pobyte. Po návrate do školy sme sa pridali do nemeckého vyučovacieho procesu, vo väčšine prípadov v nemčine!

Večer pre nás žiaci a učitelia pripravili v priestoroch jedálne typickú nemeckú večeru, ktorá je počas týždňa studená, volajú to Abendbrot. Nemecký pán učiteľ hudobnej a telesnej výchovy vytvoril pre nás jednoduchú choreografiu tancovania na pesničku Shape of You. Či sme to dali na piatkové vystúpenie, alebo nie, zostane tajomstvom medzi účastníkmi.

V stredu sme mali opäť veľa programu. Po raňajších hodinách v škole sme mali krátku City rally v centre mesta a po obede sme sa autobusom vybrali na výlet do mesta Bremerhaven. Mesto má námorný prístav, odkiaľ v minulých storočiach húfne emigrovali Nemci väčšinou do zámoria. My sme mali namierené do interaktívneho múzea Klimahaus. Múzeum je koncipované tak, že predstavuje návštevníkom rôzne miestá na zemeguli, ktoré sa nachádzajú na rovnakej zemepisnej dĺžke, ako je mesto Bremerhaven: život ľudí na danom mieste, artefakty zo života miestnych ľudí, zvieratá, rastliny a aj klímu. Tak sme na vlastnej koži zažili aj tropickú, aj arktickú klímu.

Štvrtok sme strávili asi najviac času v škole. Ráno na spoločnom workshope s nemeckými žiakmi sme dostali inštrukcie a návod, ako spracovať témy, ktoré jednotlivé skupiny dostali vopred. Úlohou bola navrhnúť a vytvoriť inštruktážne video na jednu z týchto tém: Jedlo a stravovacie návyky, Školský systém, Používanie médií a sociálnych sietí, Voľnočasové activity, Význam priateľov a rodiny a Hodnoty mladých ľudí. Väčšina skupín pristúpila k témam tak, že porovnali život v Nemecku a na Slovensku, avšak nebola to podmienka.

Po vyučovaní a po obede sa skupiny pustili do práce a pracovali na zadaní, až kým neboli všetky skupiny hotové. Takto s odstupom času už sa asi môžem priznať, že až keď som uvidela výsledné videá, sa mi uľavilo. Bola som veľmi hrdá na našich žiakov: komunikácia v cudzom jazyku, návrh a produkcia videa s pre nich novým, kresleným postupom a prekonávanie samých seba, keď sa veci až tak nedaria – považujem to za úctyhodný výkon. Gratulujem ešte raz a ďakujem účastníkom.

Za odmenu sme v piatok boli v škole kratšie a dopriali sme si voľný čas poobede na nákup darčekov. Večer nás čakala rozlúčka opäť v priestoroch školy, kedy sa uskutočnila prezentácia videí, spoločný tanec a lúčenie sa s miestnymi žiakmi a učiteľmi.

V sobotu ráno sme odcestovali do Berlína, kde sme si poobede pozreli niektoré z pamiatok veľkomesta: Checkpoint Charlie, zvyšok berlínskeho múru, previezli sme sa po Unter den Linden, obedovali sme na Alexanderplatz pod televíznou vežou, nakúpili sme výbornú miestnu čokoládu a stali sa malými expertmi na cestovanie metrom.

Nočným lôžkovým vlakom sme odcestovali do Bratislavy, kde sme v nedeľu skoro ráno vystúpili.

Dúfam, že naši žiaci si pobyt užili, získali nové skúsenosti aj zručnosti a majú veľa pekných spomienok. My učitelia sme tiež získali veľa nových a zaujímavých informácií o tom, ako vlastne škola v Nemecku funguje, ako majú niektoré veci zorganizované a ako u nich prebieha vyučovací ale aj výchovný proces.

Teším sa, že naša partnerská škola tiež dostala grant od Erasmus+, preto nás prídu na jar 2024 navštíviť.

Ďakujem pani učiteľke Mgr. Kataríne Radovej za veľkú pomoc počas pobytu, ostatným kolegom za suplovanie počas našej neprítomnosti a vedeniu školy za podporu celého programu.

Ing. Lili Takáts

Článok na webstránke mesta Oldenburg: https://www.oldenburg.de/metanavigation/presse/pressemitteilung/news/mit-erasmus-den-horizont-erweitern.html TV reportáž o spoločnom programe našej a partnerskej školy: https://youtu.be/4MJpRoHNPF8