Modlivka zelená – projekt z PDA v 4.B

Katka Pilinská, žiačka 4.B triedy, nás v stredu – 14. septembra – prekvapila so svojim projektom. Priniesla nám ukázať MODLIVKU ZELENÚ. Vo svojom teráriu sa stará o samičku modlivky zelenej, ktorá patrí medzi najužitočnejšie druhy hmyzu.

Predstavila ju svojim spolužiakom, vysvetlila tiež, že je to mäsožravý predátor, ktorý aktívne skenuje svoje prostredie a živí sa väčšinou hmyzom, ktorý nie je príliš veľký na to, aby bol zachytený rýchlym rozšírením jej raptoriálnych nôh. Loví výlučne iba živú a pohybujúcu sa korisť.  Nepohrdne cvrčkami či švábmi. Názorne nám ukázala, čím modlivku kŕmi ona – sú to cvrčky, ktoré chytá do malej sklenenej nádoby.

Živého cvrčka šikovne dala do terária a všetci s napätím čakali, ako sa ho modlivka zmocní. Vidieť to však bolo, až keď bolo terárium skryté v zelenom – čo pripomínalo modlivke jej prirodzené životné prostredie. Zaujímavosťou pre každého bolo vidieť tzv. ootéku – penový útvar, v ktorom má modlivka ukryté svoje vajíčka.

Ako pomôcť ochrane modlivky zelenej? Najlepšie je ju odchytiť ako dospelú a chovať ju až do jej smrti. Vďaka regulovateľnej teplote v interiéri sa modlivka v zajatí dožije o niekoľko týždňov dlhšie než v prírode a je šanca, že nakladie viac kokónov (obaly vajíčok) – tzv. ootéku. S príchodom zimy dospelé modlivky hynú, no ootéka s vajíčkami prezimuje. Na jar sa liahnu malé modlivky a cyklus sa opakuje.
Katka odpovedala na všetky zaujímavé otázky zvedavých spolužiakov, ktorých tento nevšedný hmyz veľmi zaujal. Prišla sa k nám naň pozrieť aj pani riaditeľka.

Šikovná ochranárka, Katka, bola za svoju záslužnú prácu odmenená jednotkou z prírodovedy.

GRATULUJEME ! Veľmi pekná práca.

Mgr. Renáta Havrilová a žiaci 4.B