History park – Štefanová a Včelárska záhrada -Smolenice

Dňa 11. júna 2024 sa žiaci 3.A a 3.B triedy zúčastnili školského výletu.

Ráno o 7,45 sme sa autobusom vybrali na dobrodružnú cestu – v obci Štefanová nás čakalo blúdenie históriou. Historické bludisko bolo postavené vo voľnej prírode a všetky činnosti prebiehali zábavnou a interaktívnou formou. Objavili sme ako žili neandertálci v dobe kamennej – čím a ako lovili mamutov, oboznámili sa s dobou bronzovou a železnou, navštívili rytiersku sálu, spoznali sme ako žili Kelti, Germáni a Slovania, videli sme Jurtu stepných nájazdníkov, zastavili sme sa aj v Rímskej ríši, videli opevnenú stredovekú dedinu, vyskúšali husitskú vozovú hradbu a cvičisko gladiátorov, zistili sme, kto boli Langobardi, neobišli ani šibenicu, Čs.legionárov, zákop 2.svetovej vojny, mínové pole, bunker studenej vojny … a pritom sa nestratili v drevenom labyrinte … ba niektorí si ho prešli ešte raz, aby si znovu vychutnali novozískané zážitky.
Po dvojhodinovej spoznávacej púti sme sa vybrali do Včelárskej záhrady v Smoleniciach. Krásne prostredie pod Smolenickým zámkom nám ponúklo veľmi veľa zaujímavostí – páni sprievodcovia a sprievodkyne nás previedli krátkou históriou o včelstvách, potom sme videli krásny filmový dokument o živote včely, o životnej púti a povinnostiach kráľovnej, robotníc a trúdov v úli. Najviac nás zaujalo, keď sme naživo mohli sledovať včielky pri plástoch, mnohým sa páčila aj ochutnávka najpopulárnejších druhov medov, zoznámili sme sa s prácou včelára, videli rôzne druhy úľov, vyrobili sme si z včelých voskových plástov sviečky a na záver sa občerstvili v ich bufete a kúpili suveníry na pamiatku.
Školský výlet sa veľmi vydaril, za čo vďačníme hlavne ZRPŠ a organizáciám, ktoré nás podporili.

ĎAKUJEME za neuveriteľné zážitky!
žiaci 3.A a 3.B triedy a p.u.M.Melková a R.Havrilová