Exkurzia v Národnej Banke Slovenska a v Bratislavskej Vodárenskej Spoločnosti

Dňa 14.októbra 2022 sme sa s triedou 8.A zúčastnili na exkurzii v Bratislave, kde sme navštívili dve inštitúcie.

Deň sme začínali v Národnej Banke Slovenska, kde sme si vypočuli a pozreli výstavu “Od koruny k euru”. Dozvedeli sme sa zaujímavé informácie o výrobe bankoviek a mincí, o ochranných prvkoch bankoviek, ale aj o tom, čo sa stalo so starými korunami a haliermi po zmene meny na Euro. So zamestnancom NBS sa žiaci tiež krátko porozprávali o tom, kto je finančne gramotný človek, koľko si treba z peňazí odkladať a či je vôbec treba nejaké peniaze šetriť. Na záver si žiaci mohli vyraziť vlastnú pamätnú mincu: na jednej strane s budovou NBS a na strane druhej s kópiou Biatecu.

Pred druhou exkurziou sme využili okolnosť, že sme boli v centre mesta a spravili sme si prechádzku a krátku prestávku v Prezidentskej záhrade.

Po prestávke sme sa autobusom presunuli do Vodárenského múzea Bratislavskej Vodárenskej Spoločnosti. Tam sme sa vrámci interaktívnej prednášky a výstavy dozvedeli, ako sa dostane pitná voda do našich kohútikov. Videli sme, ako je štrkopiesok schopný očistiť zakalenú vodu a dozvedeli sme sa, že na Žitnom ostrove vrstva štrkopiesku, cez ktorú sa filtruje naša pitná voda je miestami aj 300 metrov hrubá. Tiež sme počuli, že vodojemy sa často nachádzajú pod zemou, nemáme ich len vo forme hydroglóbu.

Dostali sme vela nových informácií, preto si myslím, že obe exkurzie boli nielen poučné, ale aj zaujímavé.

Za finančnú podporu exkurzie ďakujeme Združeniu rodičov a priateľov školy. Ing. Lili Takáts