Dušičky alebo Halloween

Dušičky -Všetky tieto dni patria medzi spomienkové dni, ktoré sú venované zomrelým. Na Slovensku má úcta k mŕtvym veľmi silnú tradíciu. Ľudia navštevujú cintoríny, na hroby kladú vence, či kvety a pália sviece. Podľa keltskej tradície sa v túto noc prelínajú svety mŕtvych a živých. Kelti zapaľovali oheň, aby mŕtve duše našli cestu do príbytkov živých, aby sa mohli zohriať a stráviť noc s pozostalými. Dnes nadobúda svetlo sviece symbol života.

Halloween sa pomaly začína udomácňovať aj u nás. Má pôvod v Írsku. Halloweenske sladkosti ponúka väčšina obchodných reťazcov – cukríky pripomínajúce očné buľvy, chipsy v tvare duchov či želé v podobe odseknutého prsta. Terasy a zádveria mnohých domov zdobia vydlabané tekvice so sviečkou vo vnútri. Ich výrobou sa bavia deti v škôlkach i školách a mnohé z nich sú skutočne umeleckými dielami.

Obidva tieto sviatky majú svoje čaro, svoj pôvod, svoje tradície. Je veľmi dôležité deťom vysvetľovať rozdiely medzi nimi. Hlavne preto, aby naša slovenská tradícia – spomínanie na našich blízkych nezanikla voči komerčne atraktívnejšiemu sviatku akým je Halloween. Je to aj v rukách rodičov a ostatných dospelých, aby spolu s deťmi pri návšteve cintorínov rozprávali deťom komu prišli zapáliť sviečku, kto to bol, čo robil, aký to bol človek, spomenúť pár príhod a stráviť pár príjemných chvíl…

Je pravda, že deti sviatok duchov a strašidiel fascinuje a deti ho milujú. Tvorili sme naozaj parádne dielka. Ale nezabudli sme ani na našich blízkych, ktorí už medzi nami nie sú. Zapálili sme im virtuálnu sviečku a venovali sme im milú spomienku.

P. vychovávateľky a deti zo ŠKD