Chystáme sa na Vianoce

Vianočná koleda – Milan Rúfus

V mestečku Betleme, v jasličkách na slame
leží to dieťatko, na ktoré čakáme.
Anjelik bez krídel, Boží i človečí.
Nikto ho nevidel, každý ho dosvedčí,
darček mu nesie tam… A ja mu do diaľky
srdiečko posielam namiesto hrkálky.
Rozhodli sa zvieratká, správa o tom letí,
správa krátka, prekrátka: Obdarujú deti!
Jabĺčko dá ježko hneď, orech veverička,
včielka pridá sladký med, čo maľuje líčka.
Zajko mrkvu – hoja, hoj! pod jedličku chystá
a ovečka zvonček svoj, už je to vec istá.
Zvieratká dar zanesú do materskej školy.
Deťom na tú adresu, kde k nim dobré boli.

V tento predvianočný čas, plný očakávaní, túžob, plánov, radosti a veselosti sme s deťmi trávili prípravami na tieto najkrajšie sviatky roku. Deti s túžbou rozprávali o tom, čo by si chceli nájsť pod stromčekom, o tom, čo by si priali pre seba, svoju rodinu, či kamarátov a známych.

Pripravovali sme sa naozaj poctivo. Vyrábali sme svietniky na sviatočný stôl, pohľadnice pre všetkých našich blízkych, ozdoby na vianočný stromček a aj anjelikov pre potešenie, či ako darček. Vlastnoručne vyrobenými ozdobami sme si ozdobili aj stromček vo vstupnej hale našej školy. Porozprávali sme sa o zvykoch, ktoré sa nám zachovali z minulosti a deti porozprávali o tom, ktoré z nich fungujú v ich domácnostiach dodnes. Naučili sme sa skladať vianočné obrúsky rôznymi spôsobmi na slávnostné prestieranie. Vymýšľali sme Vianočné príbehy, niektoré aj s krásnou ilustráciou. Naše posledné dni v tomto roku sme zakončili spoločným „vianočným“ posedením. Rozdali sme si darčeky, porozprávali sme sa o tom, čo si pre naše oddelenie prajeme a potom sme sa s chuťou pustili do občerstvenia. Mali sme naozaj kopu práce. Ale všetko sme robili s láskou a radosťou.

Prajeme všetkým pokojné Vianočné sviatky v kruhu rodiny a blízkych.

Pani vychovávateľky zo ŠKD a deti zo všetkých oddelení